Overslaan en naar de inhoud gaan

Doneer

Wij zijn toegewijd aan een eerlijke energietranistie.  Daarom voert NLVOW met anderen Europa  wij bij het Europese Hof voor u en onze leden een aantal rechtszaken. Zie NLVOW in Europa | NLVOW en www.windeu.org . Deze rechtzaken kosten veel meer dan wij met tientjesleden kunnen dekken. We hebben dringend de steun nodig van onze gemeenschap. Een crowd-funding dus, wij zijn afhankelijk van kleinere en van grote bijdragen !
Uw bijdrage is erg nodig en wordt zeer gewaardeerd. Dank u voor uw steun!

Artikel van windindustrie kreeg forse kritiek

door Inhoudsbeheer13

Voorstanders van wind op land wijzen voor onderbouwing voortdurend naar het RIVM.

Die probeert voor het geluid van windturbines met zijn factsheet op eenzijdige wijze aan te geven wat de stand van de wetenschap voor de gezondheidseffecten is. De nieuwste factsheet begint met de opmerking dat het overzicht de situatie is van 2021. Des te merkwaardiger is het dat het volgende artikel toch nog in de literatuuropgave is verschenen: Van den Berg et al, 2023, Evolution of sound production of onshore wind turbines, 10th International Conference on Wind Turbine Noise, Dublin, door dr. Frits (GP) van den Berg; ir. Erik Koppen - Arcadis Nederland BV; Jaap Boon, MSc - Arcadis Nederland BV; Madelon Ekelschot-Smink, MSc - Arcadis Nederland BV

Dit is niet gepeerreviewed en geldt op basis van de eigen criteria als grijze literatuur. De inhoud ontkent o.a. de rol van infrageluid en gaat op basis van alleen geluid gefilterd met het A-filter, dus in dB(A), zie hierna. Dr. Harrie Verhoeven geeft hier snoeiharde kritiek op in de hierna genoemde 15 items. Onderstaand is in feite de samenvatting van zijn 'Weerlegging van geluidsvermogen van windturbines op land en de spectrale verdeling ervan' en werd samengestel door ir. Leo van der Stelt.

Link naar de gehele weerlegging van dr. Verhoeven treft u onderaan deze webpagina aan.

 

1. Belangenverstrengeling: De auteurs hebben financiële belangen bij windenergie, zoals adviserende rollen bij vergunningen en wetgeving

2. Misleidend narratief: De stelling dat moderne windturbines minder geluid produceren dan oudere modellen wordt niet ondersteund door de data en is in strijd met veel wetenschappelijke studies. 

3. Gebrekkige gegevens: De gebruikte data zijn vertrouwelijk, wat onafhankelijke controle onmogelijk maakt. 

4. De data zijn van lage kwaliteit en missen essentiële parameters.

5. Meetmethoden en atmosferische omstandigheden: Het totale geluidsvermogen wordt doorgaans bepaald onder neutrale atmosferische omstandigheden, niet vergelijkbaar met de werkelijke situatie tijdens gebruik. 

6. Gebrek aan segmentatie: Een belangrijk tekort is het ontbreken van noodzakelijke segmentatie van de data. In plaats daarvan worden gegevens van verschillende soorten turbines samengevoegd in één enkele categorie. 

7. Effecten van ontwerpkenmerken genegeerd: De effecten van naafhoogte, rotordiameter en rotatiesnelheid op het geluidsspectrum, het geluidsvermogen en de verspreiding van geluidscontouren worden volledig genegeerd. 

8. Uitsluiting van belangrijke geluidsparameters: Tonale geluiden, amplitudemodulatie (AM), laagfrequent geluid en infrasoon geluid worden uitgesloten van de analyse. Dit reduceert het geluid van windturbines tot verkeersgeluid, terwijl de bijdrage van deze onderwerpen aan hinder wordt genegeerd. Dit impliceert dat dit geen rol speelt in de waargenomen overlast, wat onjuist is. 

9. Gezondheidseffecten genegeerd: De auteurs stellen dat alle negatieve effecten van windturbinelawaai worden veroorzaakt door hinder, en ontkennen daarmee de mogelijke schadelijke effecten van waarneming van geluid buiten het gehoororgaan om, via geluid met lage frequenties en infrageluid. 

10. Hinder van windturbines vergeleken met verkeerslawaai: De mate van hinder veroorzaakt door windturbines is minstens 10 dB hoger dan bij verkeerslawaai van hetzelfde geluidsniveau. 

11. Ontbrekende wetenschappelijke ondersteuning: Veel claims worden niet ondersteund door verwijzingen naar de wetenschappelijke literatuur, die juist een breder scala aan standpunten laat zien. 

12. Impact van 'serrations’ (kartelranden of uileveren) verkeerd geïnterpreteerd: Het artikel erkent dat 'serrations' een invloed hebben op de lagere frequenties van het geluidsspectrum bij woningen. Echter, dit wordt afgedaan met de bewering dat bewoners deze verhoging niet kunnen waarnemen. 

13. Nadelen van 'serrations': Hoewel serrations gunstig lijken voor geluidsreductie, leiden ze tot verhoogde belasting en slijtage van turbineonderdelen, wat de levensduur van kritieke componenten verkort. 

14. Relatie met verouderde Nederlandse regelgeving: Elke reductie in geluidsvermogen wordt tenietgedaan door de Nederlandse Lden-maatstaf, die een vergunning verleent voor geluidsproductie tot gemiddeld 47 dB(A) gedurende het hele jaar. Dit systeem kent geen maximum geluidsniveaus op een bepaald moment. 

15. Financiële drijfveren: Geluidsreductie door middel van serrations, lagere tipsnelheden, enzovoort, wordt vooral gedreven door financiële prikkels, en niet door overwegingen met betrekking tot bewoners nabij windturbines. 

Zie voor verdere uitleg het artikel op de site van Windwiki: Weerlegging van Geluidsvermogen van onshore windturbines en de spectrale verdeling ervan, door Harrie Verhoeven 

 

 

Bestanden
Categorie