Overslaan en naar de inhoud gaan

Doneer

Wij zijn toegewijd aan een eerlijke energietranistie.  Daarom voert NLVOW met anderen Europa  wij bij het Europese Hof voor u en onze leden een aantal rechtszaken. Zie NLVOW in Europa | NLVOW en www.windeu.org . Deze rechtzaken kosten veel meer dan wij met tientjesleden kunnen dekken. We hebben dringend de steun nodig van onze gemeenschap. Een crowd-funding dus, wij zijn afhankelijk van kleinere en van grote bijdragen !
Uw bijdrage is erg nodig en wordt zeer gewaardeerd. Dank u voor uw steun!

Lezing Prof. Mattsson (Uppsala Universiteit) over geluid windturbines bij Europees Parlement

door Inhoudsbeheer13

“Unheard, but not harmless: Public Health and Wind Energy Infrasound” was de titel van de conferentie die op 24 maart 2026 werd gehouden voor de Europese parlementsleden. 

Het evenement bracht wetenschappers, beleidsmakers en overige experts bij elkaar om te discussiëren over de beschikbare relevante onderzoeken naar geluid van windturbines en de effecten daarvan op de mens.

Professor Mattsson zette zijn bevindingen en conclusies uiteen met betrekking tot onderzoeken naar de effecten op de mens van geluid en infrageluid van industriële windturbines. Tweede spreker tijdens dit evenement was Dr. Bellut-Staeck. 

Europees parlementsleden Fernand Kartheiser en Virginie Joron namen het initiatief voor dit congres voor alle Europese parlementariërs om zich te laten informeren. 

Onderstaand de aankondiging van de Universiteit van Uppsala, Zweden:

Lees de gehele aankondiging op de website van de universiteit: https://www.uu.se/en/department/information-technology/news/archive/2026-03-13-professor-ken-mattsson-participates-in-european-parliament-conference-on-wind-energy-and-public-health

Ook in het Europees parlement is het effect op en de bescherming van (de gezondheid van) de mens in relatie tot windturbines op land een actueel onderwerp. Dat werd onder andere wederom actueel doordat de Europese Commissie in september 2025 gevraagd werd naar aanvullende verduidelijking over welke maatregelen zij kan nemen om de meting en het beheer van windturbinegeluid te verbeteren. Daarover deden wij eerder op onze website verslag, zie EU gaat geluid windturbines reguleren.

Prof. Ken Mattsson is hoogleraar aan de Universiteit van Uppsala, in wetenschappelijk computergebruik (numerieke analyse) met de nadruk op efficiënte en betrouwbare numerieke methoden voor tijdsafhankelijke partiële differentiaalvergelijkingen. Op 8 oktober 2025 werd de lezing "Separating Myth from Fact on Wind Turbine Noise" van Prof. Mattsson op YouTube geplaatst en kunt u kijken via de link https://youtu.be/gpHDJPcqCQY?is=9RuoiF7zl8GoNpm2.

Het blijkt dus dat we tot heden meten met te slechte microfoons (meten moet juist ook onder 20Hz laagfrequent) en met te sterk verouderde rekenmodellen (Geomilieu, gebaseerd op de al lang niet meer valide norm ISO-9613-2 NL). Mattson laat zien dat laagfrequent geluid (van bijv. de wieken orde 1Hz) heel anders werkt rond gebouwen en in cumulatie van meerdere windturbines veel interferenties veroorzaakt, zodat stampend geluid kilometers ver kan dragen. Ookal is het niet met het oor te horen, dit is wel te voelen.

Houd onze website in de gaten; de lezing van professor Mattsson van 24 maart jl. werd opgenomen en zal binnenkort als video beschikbaar komen. Zodra dit het geval is, zullen wij de video op deze pagina plaatsen.

 

 

Bestanden
Categorie